Opera „Carmen”

13 listopada, 27 osobową grupą uczestniczyliśmy w spektaklu operowym z audiodeskrypcją. „Carmen” Georgesa Bizeta, w reżyserii Laco Adamika, w Teatrze Wielkim w Łodzi.

Spektakl realizowany w ramach projektu „Opera dostępna dla Osób Niewidomych- edycja 2019”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Opera w czterech aktach. Projekt realizowany w partnerstwie: Teatr Wielki w Łodzi. Spektakl w języku francuskim z polskimi napisami.

„Bizet napisał kiedyś, że gdyby na świecie nie było cudzołóstwa, fanatyzmu, zbrodni, zła i mocy nadprzyrodzonych, kompozytorzy nie mieliby o czym pisać swoich oper. Nie zmienia to faktu, że CARMEN – opowieść o seksualnej obsesji i nieuchronnym zabójstwie z miłości – wywołała z początku konsternację paryskich widzów, nienawykłych do tak brawurowego połączenia elementów komicznych z tragicznymi. Kontrowersyjny temat oraz niedopuszczalne ówcześnie mieszanie elementów przyczyniło się do bardzo chłodnego przyjęcia opery podczas paryskiej prapremiery. Dziś, słuchając jednej z najpiękniejszych oper w historii muzyki, bardzo trudno w to uwierzyć”
Oprócz naszej grupy ze Stowarzyszenia 04-O, W spektaklu Uczestniczyli:

Polski Związek Niewidomych Koło Sieradz oraz wolontariusze-młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Pankach.

Audiodeskrypcję opracowała: Izabela Kunstler-Zawisza, przeczytała Katarzyna Anzorge. Wprowadzenie do spektaklu: Rafał Domagała Teatr Wielki w Łodzi

Zarządowi Stowarzyszenia De Facto składamy serdeczne słowa podziękowania za zaproszenie do projektu i możliwość uczestnictwa w spektaklu.